15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişiminden bu yana millet olarak, hep birlikte çetin bir sınavdan geçmekteyiz. Bu sınavın büyük bir özveri ve başarı ile atlatılması son derece memnuniyet verici olmakla beraber ülke çapında açtığı yara da büyük olmuştur. İlk anda olduğu gibi, bugün de aynı şekilde milletin iradesi yok sayılarak, milletin kendisine ve geleceğine haince kast eden bu menfur saldırıyı şiddetle lanetliyoruz.

Ayrıca darbe girişimlerinin çok boyutlu olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmakta fayda görüyor ve halkımızı teyakkuzu elden bırakmamaya çağırıyoruz. Milletçe iç savaş tehdidine hizmet edecek her türlü ayrımcı, bölücü, provakatif girişimlere karşı uyanık olarak, gerginliğimizin ve zorlanan sabrımızın kullanılmasına izin vermememiz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bugünler tartışmaların ve farklılıkların dile getirileceği veya particilik,  hizipçilik kaygıları ile hareket edilecek günler değildir. Çünkü bu tehdidin sınırları belirsiz, içine sürükleyeceği felaket umumidir. Ortadoğu’daki karmaşa ve parçalanmışlığın yayılmasına hizmet ettiği de aşikârdır.

Bu kaygılara binaen, halkımızı birbirine düşürecek girişimlerden uzak durulması, zan üzere itham, hakaret ve kavgalardan kaçınılması, olay çıkarmaya davet edenlerin emniyete ihbar edilmesi ve yargılama işinin ilgili kurumlara bırakılması bu hain planın akamete uğratılmasında büyük öneme sahiptir. Unutmayalım ki, kendi insanımızın ihanetine şahit olduğumuz ve özellikle sosyal medyada kimi çevrelerce yalan ve iftiralarla tahriklerin devam ettiği aynı zaman diliminde, kenetlenmenin, birlik ve beraberliğin başarısını ve önemini de yakinen görmüş olduk. Biz bu gücün en ağır silahlardan bile daha güçlü ve her belayı defedecek yegâne silah olduğuna inanıyoruz.

Son olarak, Allah’tan canlarını feda eden aziz insanlarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifa, sağlarımıza ve tüm dünya mazlumlarına selamet diliyoruz.

 

                                                              İKDAM EĞİTİM DERNEĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.