İKDAM Akademi İhtisas Okumaları

Akademi Söyleşileri

Türkiye’de Modernleşme, Din, Siyaset ve Toplumsal Değişme

Prof. Dr. Mahmut Hakkı AKIN

Moderatör

Dr. Betül KARAKOYUNLU

İKDAM İhtisas Okumaları Türkiye’de Modernleşme ve Kimlik Arayışı, Akademi Söyleşilerinde Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın‘ı konuk etti. Programda hocanın kaleme aldığı “Türkiye’de Modernleşme, Din, Siyaset ve Toplumsal Değişme” kitabı konuşuldu.

Mahmut Hakkı Akın, Cumhuriyet sonrasındaki modernleşmeye değinerek köy ve kent arasındaki ilişkinin, daha önce ticari bir ilişki yani kısmi sürekliliğe dayanan bir ilişki iken sonrasında köyün ve köylünün kendi mekânsal sınırlarında kalamayacağını ve bu sınırlarının dışına 1950’li yıllarda evrildiğini söyledi.

Akın, bütün modernleşmelerin kentleşme sürecini beraberinde getirdiğini, Cumhuriyetin modernleşmesine baktığımızda bir kentleşme gördüğümüzü ama bu kentleşmenin Ankara’nın inşa edilmesi ile ilgili bir kentleşme olduğunu, bürokrasinin merkezinin İstanbul’dan Ankara’ya taşınması nedeniyle Ankara’daki hareketlilikten ibaret olduğunu belirtti.

Mahmut Hakkı Akın, modernleşmenin izlerini takip eden süreçlere, modernleşmenin ürettiği meselelere, Osmanlı’dan başlayıp devam eden Türk modernleşmesine de değinerek konuşmasını tamamladı.

Program katılımcı sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın Beyefendiye verimli ve ufuk açıcı konuşmalarından dolayı teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.