YÜREK PUSULAMIZ

Batıda Yeşeren Filiz KOSOVA

Yürek Pusulamız bahar seminerlerinin ilkinde Hatice Kübra KISA, Balkanların en eski halklarına ev sahipliği yapan Kosova’nın başlangıcından günümüze tarihini, siyasetini, ülkenin yaklaşık %95’ini oluşturan Müslümanların sıkıntılarını ve olumlu gelişmelerini, uluslararası aktörlerin ülkeye etkisini ve bugünkü eğitim sistemini gündeme taşıdı. Kosovalı misafirimiz Vlore Hanım, seminerde ülkenin yemek kültüründen, geleneksel kıyafetlerinden ve günümüzde Kosova’nın durumunu canlı bir şahidi olarak anlattı.

Seminer de Kosova’ya dair kısaca şunlardan bahsedildi: “Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki hakimiyeti bittikten sonra, Kosova’yı devletlerin doğduğu yer olarak kabul eden Sırplar, yıllarca Kosova’yı zorla hakimiyetleri altında tutmuşlardır. Kosova bağımsızlığının kazanılmasında efsanevi komutan olarak tanınan Adem Jashari ve askerlerinin mücadelesi ile Kosova 2008 Şubat ayında bağımsızlığını kazanmıştır.”

Adem Jashari’nin evinin kuşatma altında olduğu esnada söylediği şu sözler de önemlidir: “Bu Adem’in ölümü değildir; ölüm anlıktır. Bu Adem’in yaşamaya başladığı andır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir