YÜREK PUSULAMIZ

Batının Kalbine Kurulan Medeniyet ENDÜLÜS

Batının Kalbine Kurulan Medeniyet başlıklı Yürek Pusulamız seminerinde Endülüs’ün tarihi anlatılırken günümüzde İspanya’nın corafyası, siyasi yapısı ve şuan orada yaşayan Müslümanların durumlarına dair bilgiler verildi. Ayşenur Tohen’in sunumuyla gerçekleşen seminerde Endülüs’e dair anlatılan cümlelerden bazıları şöyleydi:

“ Endülüs’ü her bakımdan emsallerinden farklı kılan, şüphesiz Endülüslülerin ilim, tarım ve ticaret alanlarında sergiledikleri üstün gayretleri gelmektedir. Bu nedenle, İspanya’da yenilenme Müslüman fâtihler vasıtasıyla güneyden gelmiştir.

Sekiz asır süren bu medeniyet 1492 yılındaki işgalle sonlandırılmaya çalışılmış ve o dönemde Müslümanlar sürgün, katliam, işkence gibi büyük zulümlere maruz kalmışlardır. Bu zulmü Fransız Fizikçi Pierre Curie şöyle ifade etmiştir, ‘Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı. Atomu parçalayabildik. Eğer yakılan bir milyon kitabın yarısı kalmış olsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında dolaşıyor olurduk.’

Günümüz İspanya Müslümanları yıkılan Endülüs Medeniyetinin ihyası için bir umut olarak görülmekte ve onların dinlerini daha rahat yaşayabilmeleri için İspanya yönetimi tarafından pek çok imkânlar sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir