İKDAM AKADEMİ İHTİSAS OKUMALARI

 

Bu yıl İKDAM’da, İhtisas Okumaları’yla, ilahiyatın ve sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında, altı aylık bir zaman dilimine yayılmış yoğun bir programla okuma serüvenimize devam ediyoruz. İhtisas Okumaları’yla katılımcılara, disiplinli bir biçimde konu bütünlüğünü kaybetmeden okuma imkânı sunuyor ve okuduğunu müzakere edebilecek bir yöntem kazandırmayı hedefliyoruz.

Birikim oluşturmayı zorlaştıran dağınık okumalar yerine bir alanda yoğunlaşmış derinlikli okumaların daha verimli olduğu düşüncesinden hareketle, belirlenen alanların temel kavramsal çerçevesini ve ana tartışmalarını öğrenebilecekleri okuma listeleriyle katılımcıları bir bilgi şölenine davet ediyor ve onlara entelektüel bir muhit içinde müzakere imkânı sunuyoruz. İlgilendikleri alanlara emek harcamak isteyen ama ne okuyacakları, hangi sırayla okuyacakları, nasıl okuyacakları ve okudukları metinleri nasıl yapılandıracakları konusunda yeni fikirlere ihtiyacı olan yahut başka okurlarla buluşmak isteyen tüm okuma yolcularını İhtisas Okumaları’nda bize katılmaya davet ediyoruz.


PROGRAM YÖNERGESİ

 • İKDAM İhtisas Okumaları, ilahiyat ve sosyal bilimler alanlarına yönelik hazırlanmış ve tüm seneye yayılmış uzun soluklu bir programdır.
 • Program Kasım ve Nisan ayları arasındaki zaman dilimini kapsayıp üç periyot şeklinde tasarlanmıştır. Birinci periyot Kasım-Aralık, ikinci periyot Ocak-Şubat ve üçüncü periyot Mart-Nisan aylarında gerçekleştirilecektir.
 • Her periyotta 4 eser okunup moderatörler eşliğinde müzakere edilecektir.
 • Müzakereler, online grup görüşme yöntemiyle iki haftada bir yapılacaktır. Müzakere ortamının daha sağlıklı yürüyebilmesi açısından görüşmeler esnasında katılımcıların kameralarının açık olması gerekmektedir.
 • Program süreci boyunca okuma ve müzakerelere ek olarak, bazı destekleyici seminer, mini panel ve buluşmaların gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
 • Programa lisans ve yüksek lisans düzeyinde katılımcılar kabul edilecektir.
 • Programı tamamlayan katılımcıların, alanla alakalı anlamlı bir ilerleme kat edecekleri düşünülmektedir.
 • Programa katılabilmek için periyot başı 50 liralık bir bağış talep edilmektedir. Her periyot için ayrı kayıt alınacaktır.

İKDAM İhtisas Okumaları kapsamında Fıkıh Okumaları, Hadis Okumaları, Kelam Okumaları, Sosyoloji Okumaları ve İslam Düşünce Atlası Okumaları gerçekleştirilecektir. Her alana dair detaylara ulaşmak ve başvuru yapabilmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

  • İkdam Yönetici diyor ki:

   Merhaba Nursel Hanım,
   O halde sizi İhtisas Okumaları’na bekliyoruz. Ancak başvurunuzu göremedik. Katılmak istediğiniz alanının linkini tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
   Görüşmek dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir