İKDAM AKADEMİ İHTİSAS OKUMALARI

2021-GÜZ

Tıp ve Biyoetik Okumaları

Moderatör: Emine Betül DERELİ

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinden 2017 yılında mezun oldu. Ürgüp Devlet Hastanesi acil servisinde bir süre görev yaptı. Şu anda İstanbul Sultangazi İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde pratisyen doktor olarak çalışmaktadır.

 

Bu yıl İKDAM’da ikincisini düzenlediğimiz İhtisas Okumaları’yla, ilahiyatın ve sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında, üç aylık bir zaman dilimine yayılmış bir programla okuma serüvenimize devam ediyoruz. İhtisas Okumaları’yla katılımcılara, disiplinli bir biçimde konu bütünlüğünü kaybetmeden okuma imkânı sunuyor ve okuduğunu müzakere edebilecek bir yöntem kazandırmayı hedefliyoruz.

Birikim oluşturmayı zorlaştıran dağınık okumalar yerine bir alanda yoğunlaşmış derinlikli okumaların daha verimli olduğu düşüncesinden hareketle, belirlenen alanların temel kavramsal çerçevesini ve ana tartışmalarını öğrenebilecekleri okuma listeleriyle katılımcıları bir bilgi şölenine davet ediyor ve onlara entelektüel bir muhit içinde müzakere imkânı sunuyoruz. İlgilendikleri alanlara emek harcamak isteyen ama ne okuyacakları, hangi sırayla okuyacakları, nasıl okuyacakları ve okudukları metinleri nasıl yapılandıracakları konusunda yeni fikirlere ihtiyacı olan yahut başka okurlarla buluşmak isteyen tüm okuma yolcularını İhtisas Okumaları’nda bize katılmaya davet ediyoruz.

 

PROGRAM YÖNERGESİ

  • İKDAM İhtisas Okumaları, ilahiyat ve sosyal bilimler alanlarına yönelik hazırlanmış ve üç aylık zaman dilimine yayılmış bir programdır.
  • Program Ekim başından Aralık sonuna kadar devam eden bir zaman dilimini kapsayıp, iki periyot şeklinde tasarlanmıştır. Birinci periyot Ekim başından Kasım ortasına, ikinci periyod ise Kasım’ın ikinci yarısından Aralık sonuna kadar devam edecektir.
  • Her periyotta 3 eser (kitap veya makale) okunup moderatörler eşliğinde müzakere edilecektir.
  • Müzakereler, çevrim içi grup görüşme yöntemiyle iki haftada bir yapılacaktır. Müzakere ortamının daha sağlıklı yürüyebilmesi açısından görüşmeler esnasında katılımcıların kameralarının açık olması gerekmektedir.
  • Program süreci boyunca okuma ve müzakerelere ek olarak, bazı destekleyici seminer, mini panel ve buluşmaların gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
  • Programa lisans ve yüksek lisans düzeyinde katılımcılar kabul edilecektir.
  • Programı tamamlayan katılımcıların, alanla alakalı anlamlı bir ilerleme kat edecekleri düşünülmektedir.
  • Programa katılabilmek için periyot başı 50 liralık bir bağış talep edilmektedir. Her periyot için ayrı kayıt alınacaktır.

Dinin idealize edilmiş haliyle, yerinden edilmiş dindarlık arasındaki farkı daha net gördüğümüz mezuniyet sonrası hayatımızda; Müslüman bir tavırla her an yeniden üretmesi lazım bulunduğumuz ahlaklı tavrımıza referans alacağımızı düşündüğümüz kitaplarımız:

ALANIN ADI PERİYOT OTURUM ESERLER
TÜRÜ ADI
TIP VE BİYOETİK OKUMALARI

 

Emine Betül DERELİ

1

1

Kitap Modern Tıp ve Etik – Hakan Ertin

2

Kitap Tıp ve Fetva:  İslam Hukuku Bakımından Tıbbi Konularda Karar Verme Süreci/1 – Hakan Ertin

3

Kitap Fıkıh ve Biyoetik: İslam Hukuku Bakımından Tıbbi Konularda Karar Verme Süreci /2 -M. İhsan Karaman, Hakan Ertin, Mürteza Bedir

2

1

Kitap Hayat Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter? – Hakan Ertin, Merve Özaykal

2

Kitap Kaderle Tasarım Arasında Yeni İnsan – Nazife Şişman

3

Kitap Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş – José Saramago

 

 

 

NOT: 2. ve 3. oturumlardan önce, İSAR’ın kitaplarının devamı niteliğinde 2019 yılında gerçekleştirdiği Tıbbı Konularda Fetva Verme Metodolojisi ve Zorluklar Sempozyumunu YouTube’dan izleyebilirsiniz.

1. PERİYOT

Müzakere Tarih ve Saatleri:

16 Ekim 2021 Cumartesi-20.30

30 Ekim 2021 Cumartesi-20.30

13 Kasım 2021 Cumartesi-20.30

Son Başvuru Tarihi: 1 Ekim 2021

Başvuru için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir